Turistické centrá

 

Lyžiarske stredisko – ORAVA SNOW

Ponúka milovníkom zimných športov perfektne upravené zjazdovky a prírodný snehový povrch. Viac informácii môžete nájsť na stránke – www.oravasnov.sk

 

orava-snow

 

Oravská lesná železnica

Oravská Lesná úvraťová železnica je svetovým unikátom. Ďalší takýto technický skvost môže návštevník nájsť len v Peru. Práve úvrate – spôsob, akým lokomotíva prekonávala strmý kopec – robia túto trať jedinečnou. V minulosti úzkokoľajná železnička slúžila na prepravu dreva z lesných správ a spájala Oravskú Lesnú, Zákamenné a Lokcu. Zároveň bola obchodnou cestou medzi Oravou a Kysucami. V zime roku 1945 bola poškodená. Svoj prevádzkový vrchol dosiahla v 50. rokoch 20. storočia. V roku 1971 došlo k oficiálnemu ukončeniu prevádzky.

 

 

V súčasnosti je lesná železnica v správe Oravského múzea. Z pôvodných 110 km lesnej železnice zostalo celkovo 11km na úseku Chmúra-Beskyd-Tanečník. Klasická parná lokomotíva „GONTKULÁK“ v súčasnosti premáva v Oravskej Lesnej v úseku Sedlo Beskyd-Tanečník v clomid celkovej dĺžke 3,5km s vyhliadkovou vežou v časti Beskyd v nadmorskej výške 935m.n.m. Od roku 1972 je táto historicky a technicky najcennejšia časť trate vyhlásená za kultúrnu pamiatku. V jej areáli sa nachádza expozícia histórie lesnej železnice, spracovania, dopravy dreva a detský park. V súčasnosti je železnička sprístupnená širokej verejnosti a slúži k vyhliadkovým trasám návštevníkov a turistov počas celého roka.
Viac informácii môžete nájsť na stránke – Oravská lesná železnica

 

Lesnícky náučný chodník Oravská Lesná

Tvorcom chodníka sú štátne Lesy SR.OZ Námestovo LS Paráč v Zákamennom, ktoré sa snažia návštevníkom našich lesov predstaviť nielen prostredie, v ktorom sa pohybujú, ale populárnym a zrozumiteľným štýlom priblížiť význam lesníckej práce pre les a pre spoločnosť. Ideálnym spôsobom je realizácia tzv. lesníckych náučných chodníkov. Začiatok trasy Lesníckeho náučného chodníka v Oravskej Lesnej je za Základnou školou v obci po vyznačenej prístupovej trase. Chodník sa nachádza v Chránenom území CHKO Horná Orava.

 

 

Tematické zameranie chodníka je lesnícke, prírodovedné, ochranárske, historické. Zaujímavosti náučného chodníka: prierez lesníckou činnosťou, históriou lesníctva a lesnej železnice. Jeho prevýšenie je 120m. s 34 zastávkami. Trasa č.1 s dĺžkou 1,3 km je prístupná hendikepovaným osobám, bicyklom, mamičkám s kočíkom. Trasa č.2 – 1,7 km. Trasa č.3 – 4,3 km je stredne náročná, vhodná aj na dogtreking. Pre skupiny je možné zabezpečenie sprievodcu s výkladom z Lesnej správy v Zákamennom.

 

naucny-chod1