Testovanie bližšie informácie

Testovanie na COVID 19 bude v našej obci v sobotu t. j. 23. 01. 2021 a v nedeľu 24. 01. 2021,

v čase od 07:30 hod. do 18:00 hod..

Prestávka od 12:00 hod. do 13:00 hod.
Priestor na testovanie bude len v bývalej telocvični v kultúrnom dome dve odberné miesta
Povinní sa testovať sú občania od 15 rokov do 65 rokov. Nad 65 rokov sú povinní testovať sa len tí občania, ktorí chodia do práce.
Aktuálnu situáciu, konkrétne množstvo čakajúcich ľudí na testovanie si budete môcť zistiť na internetovom odkaze, ktorý bude zverejnený na stránke našej obce a Facebooku.

 

Kto potrebuje test?

Potvrdenie o negatívnom antigénovom teste alebo PCR teste potrebujú všetci, ktorí pôjdu od 27. januára do 7. februára do práce alebo prírody či individuálne športovať v rámci svojho okresu.

Potvrdenie o teste naďalej bude povinné aj pre cesty do zahraničia či pri návrate z cudziny.

Slováci sa naďalej budú musieť preukazovať dokladom o negatívnom teste, keď pôjdu do čistiarne odevov, na doplnenie pohonných hmôt, na kúpu novín a tlačovín, do očnej optiky, do banky, poisťovne, knižnice, servisu bicyklov, servisu motorových vozidiel, na poštu (vrátane výdajného miesta zásielkovní).

Povinný doklad o teste musia mať ľudia aj pri ceste na vybratie si kúpeného tovaru z internetových obchodov, cestu na výdajné miesto iných obchodov, cestu do služby technickej a emisnej kontroly vozidiel, na zberné miesta, pre príjem žiadostí na vydanie tachografických kariet, do opravovne obuvi, servisu telekomunikačnej techniky.

Platný test bude iba ten, ktorý bol vykonaný  v dňoch od 18. januára do 26. januára. Okrem testov vykonaných na Slovensku platia aj zahraničné testy, ktoré majú certifikát Európskej únie.

Kto nemusí ísť na test?

Výnimku z plošného testovania má mládež do 15 rokov a seniori nad 65 rokov. Na test  nemusia ísť ani ľudia, ktorí v posledných 90 dňoch prekonali ochorenie covid-19 a lekár im o tom vystaví potvrdenie.

Testovať sa nemusia ani ťažko zdravotne postihnutí ľudia. Na test nemusia ísť ani ľudia, ktorí pred 14 dňami dostali dve dávky očkovacej vakcíny proti ochoreniu covid-19.

Ako dlho bude platiť test? 

Platnosť testu bude sedem dní, ale nepočíta sa od vykonania testu, ale do dátumu 27. január.

V praxi to znamená, že nerozhoduje, či sa osoba otestuje v pondelok (18. januára) alebo v stredu (20. januára), sedemdňová platnosť testu sa začína až po 27. januári. Po prvom kole testovania (2. februára) sa ministerstvo rozhodne, ktoré okresy si testovanie zopakujú.

Kedy nebude povinný test?

Potvrdenie o negatívnom teste na covid-19 sa nebude požadovať vždy.

Nebude potrebný, ak osoba pôjde iba na nákup alebo zaobstaranie potravín, liekov a zdravotníckych prostriedkov a pomôcok, hygienického tovaru, drogériového tovaru, krmív a ďalších potrieb pre zvieratá, zabezpečenie starostlivosti o deti, zabezpečenie starostlivosti o domáce zvieratá do najbližšej maloobchodnej predajne/prevádzky alebo obdobného miesta od miesta bydliska a cestu späť či pri ceste na absolvovanie testu.

Potvrdenie o teste sa nebude požadovať ani od osôb, ktoré pôjdu na pohreb či krst, so psom alebo mačkou do vzdialenosti 1000 metrov od svojho bydliska či cestu k veterinárovi.

Potvrdenie o teste nebude potrebné ani pre tých, ktorí pôjdu k lekárovi pre neodkladnú zdravotnú starostlivosť, preventívnu prehliadku alebo naplánovanú zdravotnú starostlivosť, povinnosť certifikátu neplatí ani pre osobu, ktorá ich bude sprevádzať.

 

Kedy sa uvoľnia opatrenia?

Od piatka 29. januára má minister zdravotníctva zverejniť prvé výsledky skríningového testovania. Podľa nich sa potom Slovensko rozdelí do 37 horších a 36 lepších okresov. V horších okresoch si ľudia budú musieť testovanie zopakovať.

Od stredy 3. februára sa ľudia z horších okresov budú musieť opäť preukazovať negatívnym výsledkom testu až do nedele 7. februára. V lepších okresoch nebude povinný nový test.

Opatrenia by sa mali začať uvoľňovať po 8. februári podľa Covid automatu ministerstva zdravotníctva. V praxi to znamená, že Slovensko bude rozdelené do regiónov podľa pandemickej situácie v nich. Podobný systém funguje v susednej Českej republike od novembra.

Podobné články

Koncert Petra Bažíka

Zber plastov 17.4.2024

Smútočné oznámenie

Dôležité linky

Užitočné linky

- Advertisement -spot_img