Štvrté kolo testovania v 458 obciach bude dobrovoľné. Obec Oravská Lesná nebude testovaná.

Štvrté kolo testovania v 458 obciach bude dobrovoľné.
Obec Oravská Lesná nebude testovaná.
Bratislava – 17. novembra 2020 – Ústredný krízový štáb včera na rokovaní schválil štvrté kolo testovania obyvateľov na prítomnosť ochorenia COVID-19 v rámci operácie Spoločná zodpovednosť. Testovanie sa tak počas nadchádzajúceho víkendu (21. až 22. novembra 2020) uskutoční v celkovo 458 mestách a obciach, ktoré v rámci posledného realizovaného testovania dosiahli podiel pozitívnych testov viac ako 1 %. Bude dobrovoľné a bez následných obmedzení.
Kompletné výsledky druhého a tretieho kola plošného testovania na úrovní miest a obcí sú k dispozícii v prílohe, alebo na https://mab.to/3qzCCwfm3. Štvrté kolo testovania bude dobrovoľné a bude prebiehať od 8:00 do 20:00 h.
Najefektívnejším nástrojom v tejto snahe by malo byť naďalej masívne testovanie, prioritne zamerané na najviac infikované regióny a lokality. Lokálnymi ohniskami môže byť napríklad Valaská Dubová v okrese Ružomberok, kde percento pozitívnych testov stúplo z 1,16% v druhom kole na 5,16 % v treťom kole či Jurkova Voľa v okrese Svidník, ktorá pozitivista vzrástla z 0 % v druhom kole testovania na 4,08 % v treťom kole. Štatisticky najvyššie percento pozitívnych prípadov zaznamenali v rámci tretieho kola testovania Markovce v okrese Michalovce, a to 6,04 %.
Podľa priebežnej kalkulácie rezortu obrany bola suma na realizáciu troch kôl testovania obyvateľstva Slovenska na prítomnosť vírusu COVID-19 v rámci operácie OS SR Spoločná zodpovednosť cca 30 miliónov eur. V tejto hodnote však nie sú započítané náklady rezortu vnútra a samospráv. Celkové náklady spojené s operáciou Spoločná zodpovednosť vyčísli Ministerstvo financií SR, a to na základe podkladov od všetkých zúčastnených zložiek.
Prípadné regionálne uvoľňovanie opatrení vrátane otvárania škôl sa neudeje skôr, než celoslovenský denný limit nových prípadov nebude prevyšovať 750 a počet hospitalizovaných s ochorením či podozrením na ochorenie COVID-19 bude maximálne 2000.
Aby sa deti mohli vrátiť po sviatku Troch kráľov do škôl v čo najväčšom počte okresov, pred Vianocami by sa mal denný limit pozitívnych prípadov na ochorenie COVID-19 dostať na maximálny počet 500 a súčasne v nemocniciach by nemalo byť hospitalizovaných viac ako 1000 ľudí s ochorením či podozrením na ochorenie COVID-19. Rovnako na pľúcnu ventiláciu má byť napojených najviac 100 ľudí. Hlavným cieľom pri prijímaní opatrení týkajúcich sa boja proti šíreniu nového koronavírusu je čo najskorší návrat detí do škôl.
Viac informácií na health.gov.sk a minv.sk

Podobné články

Dôležité linky

Užitočné linky

- Advertisement -spot_img