Partyzancki szpital polowy z II wojny światowej
Po rekonštrukcii sprístupnili LESY SR, š.p. stavbu nemocnice z dreva uprostred lesov pri Oravskej Lesnej. Pôvodne to bola iba chatrč, kde sa ranení účastníci odboja a partizáni ukrývali. Dobrovoľní ošetrovatelia im liečili poranenia z bojov.
Drevená chatrč mala cez vojnu pôdorys s plochou cca 7 m². Desiatkam zranených sa tu dostalo základnej lekárskej starostlivosti. Neudržiavaná drevená stavba rokmi úplne chátrala. Na pôvodnom mieste postavili lesníci nový drevený zrubový útulok. Stavba je ukrytá uprostred lesa a dá sa k nej dostať z lesnej cesty. Návštevníka k nej dovedie 20 strmých drevených schodov. Drevenica čiastočne splýva s terénom. Na čelnej strane sú dvere a okno, stále zavreté okenicou. Stavebným materiálom je opracovaná guľatina, utesnená rašelinníkom (machorast oravského regiónu). Partizánsku nemocnicu rekonštruovali lesníci OZ Námestovo od roku 2006. Pri nemocnici je umiestnená pamätná tabuľa. Informácie o Oravských partizánskych nemocniciach zverejnil historik Oravského múzea PhDr. Martin Chmelík.
SNP
Slovenské národné povstanie patrí medzi najväčšie počiny našich predkov v minulom storočí. Išlo o ozbrojené povstanie domáceho odboja proti vstupu nemeckých nacistických vojsk na naše územie. Zároveň ho možno vnímať ako odpor voči autoritárskemu režimu slovenského štátu. Vypuklo 29. septembra 1944 a trvalo zhruba 60 dní. Zapojilo sa doň približne 80 tisíc ľudí. Nemecké jednotky povstaleckú armádu oficiálne porazili v noci z 27. na 28. októbra 1944. Časť povstalcov prešla na partizánsky spôsob boja, ktorý trval až do oslobodenia krajiny v máji 1945. V SNP zahynulo 10 až 15 tisíc ľudí. Bola to nemalá cena za to, že sme sa po vojne radili na stranu víťazov.
Prvé ozbrojené skupiny partizánov sa na Orave začali objavovať už v lete 1943. Hornaté okolie Oravskej Lesnej im poskytovalo dokonalý úkryt. Oravská Lesná bola považovaná za partizánsku obec. K tomuto označeniu ju predurčil nielen rozsiahly lesný porast v pohraničnom okolí, ale i snaha miestnych obyvateľov pomáhať partizánom. Samozrejme, len zriedka šlo o dobrovoľnú pomoc. Počas povstania sa v blízkosti obce ukrývalo viacero partizánskych skupín ako Signál, Ščors, Ľvovci a pod. Tiež tu pôsobili i menšie oddiely pod vedením kap. Sokolova, Pavlova a Jefremova. Svoj úkryt neraz našli v tunajších hájovniach. Známou sa stála hájovňa v Lomnej, ktorú mal na starosti Ján Kňazúr. V decembri 1944 menšie partizánske oddiely našli útočisko v hájovni u Zošáka. Pod vrchom Paráč v nadmorskej výške 1325 m n. m. vznikla v tomto období i partizánska nemocnica, ktorá bola v roku 2006 rekonštruovaná a stojí dodnes. (Michal Mrekaj)
UPOZORNENIE!!!
Odporúčame navštíviť Pramene Zimná, Kaplnku sedembolestnej Panny Márie, Partizánsku nemocnicu, Pálfyho chatu, Kríž Lomňansjká priehyba či iné vzdialené miesta v lese len na bicykloch. Vstup na autách je zakázaný!!!
Pešia túra s deťmi je len na vlastné riziko! Odporúčaná túra pre deti je Lesnícky náučný chodník.
POZOR!!! Nenavštevujte les v podvečerných hodinách. Les sa prebúdza!!! Prosím rešpektujte súkromie živočíchov a prirodzený cyklus lesa. Ďakujeme.