Lesnícky náučný chodník

Leśna ścieżka dydaktyczna

 

Lesnícky náučný chodník

 

ZAUJÍMAVOSTI NA TRASE A V OKOLÍ

Lesnícky náučný chodník Oravská Lesná sprístupnili LESY SR, š. p. v auguste 2005. Chodník vznikol z podnetu žiakov a pedagógov Základnej školy Oravská Lesná. Náučný chodník sa nachádza v geomorfologickom celku Oravská Magura a zároveň zasahuje do oblasti CHKO Horná Orava. Trasa chodníka je značená z centra obce. Úvodný informačný panel sa nachádza cca 200 m juhovýchodne za základnou školou (pri kostole) a po celej trase ho vyznačujú zelenobiele značky. Prvým stanovišťom je lesná škôlka s historickým náradím a výučbovým prístreškom miestnej ZŠ. Prostredníctvom tridsiatich šiestich tematicky zameraných zastávok má návštevník možnosť dozvedieť sa množstvo zaujímavých informácií o lese. Oboznámi sa s lesom ako spoločenstvom živej a neživej prírody, s lesníckymi činnosťami, históriou aj súčasnosťou lesníctva. Výhodou náučného chodníka je, že je samoobslužný a je možné si jeho dĺžku ľubovoľne prispôsobiť skrátením okruhu. Nájdete na ňom oddychové miesta s lavičkami, drevené sochy, znázornenie približovania dreva koňmi aj výroby triesla, históriu mlyna Srogončík aj stopy lesnej železničky, izbu horára, studničky, kŕmne zariadenia, posed, modelové mravenisko, diviačiu oboru, snehovú jamu a veľa iného.

ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE O NÁUČNOM CHODNÍKU ORAVSKÁ LESNÁ

Kraj: Žilinský
Okres: Námestovo
Pohorie: Oravská Magura
Chránené územie: Chránená krajinná oblasť Horná Orava
Prístup: bus Oravská Lesná, Ústredie (centrum obce pri obecnom úrade)
Východisko: Oravská Lesná, pri základnej škole, GPS súradnice N 49°22’3.61″ E 19°11’1.21″
Trasa: okruh na svahoch Rusniačky (981 m n. m.)
Dĺžka: 4,3 km, prevýšenie: 180 m; možnosť kratších okruhov
Čas prechodu: 2 – 3 hod.
Počet zastávok: 40
Zameranie chodníka: lesnícke, technické
Typ chodníka: samoobslužný, okružný, obojsmerný, peší, letný (v zime uzatvorený)
Náročnosť terénu: nenáročný
Nadväznosť na turistickú značku: chodník je prepojený na turistickú značkovú sieť
Rok otvorenia, garant: 2005, obnova 2013, LESY SR, š. p., Odštepný závod Námestovo
Kontakt: LESY SR, š. p., Odštepný závod Námestovo, Lesná správa Paráč v Zákamennom, tel. 043 / 552 00 26, 0905 481023, mail: lesyno@lesy.sk
Aktuálny stav: Náučný chodník je udržiavaný, niektorý panely sú poškodené, chýbajú alebo sú vyblednuté

Poznámka
Pre skupiny návštevníkov je možné zabezpečiť sprievodcu s výkladom z Lesnej správy Paráč v Zákamennom (? 043 / 552 00 26, 0905 481 023). Náučný chodník je v zime uzatvorený.

UPOZORNENIE!!!
Odporúčame navštíviť Pramene Zimná, Kaplnku sedembolestnej Panny Márie, Partizánsku nemocnicu, Pálfyho chatu, Kríž Lomňansjká priehyba či iné vzdialené miesta v lese len na bicykloch. Vstup na autách je zakázaný!!!
Pešia túra s deťmi je len na vlastné riziko! Odporúčaná túra pre deti je Lesnícky náučný chodník.
POZOR!!! Nenavštevujte les v podvečerných hodinách. Les sa prebúdza!!! Prosím rešpektujte súkromie živočíchov a prirodzený cyklus lesa. Ďakujeme.