Cintorín nemeckých vojakov pod Paráčom

Cmentarz niemieckich żołnierzy pod Paraczom

 

Cintorín nemeckých vojakov pod Paráčom

 

SNP
(Michal Mrekaj)

Slovenské národné povstanie patrí medzi najväčšie počiny našich predkov v minulom storočí. Išlo o ozbrojené povstanie domáceho odboja proti vstupu nemeckých nacistických vojsk na naše územie. Zároveň ho možno vnímať ako odpor voči autoritárskemu režimu slovenského štátu. Vypuklo 29. septembra 1944 a trvalo zhruba 60 dní. Zapojilo sa doň približne 80 tisíc ľudí. Nemecké jednotky povstaleckú armádu oficiálne porazili v noci z 27. na 28. októbra 1944. Časť povstalcov prešla na partizánsky spôsob boja, ktorý trval až do oslobodenia krajiny v máji 1945. V SNP zahynulo 10 až 15 tisíc ľudí. Bola to nemalá cena za to, že sme sa po vojne radili na stranu víťazov.
Prvé ozbrojené skupiny partizánov sa na Orave začali objavovať už v lete 1943. Hornaté okolie Oravskej Lesnej im poskytovalo dokonalý úkryt.

Mŕtvi Nemci a partizáni
(Michal Mrekaj)

Počas povstania a v nasledujúcich mesiacoch sa v okolitých horách občas našlo mŕtve ľudské telo. Presný počet nálezov nepoznáme. Dňa 8. novembra 1944 sa vybral na drevo do lokality Lupenisko-Podžleby miestny roľník Jozef Holubčík. Pri práci narazil na dvoch mŕtvych vojakov oblečených v nemeckých uniformách. V blízkosti ležali aj ich dva zastrelené kone. Na miesto nálezu bola ihneď privolaná 5-členná obecná komisia, ktorá zistila, že ide o dvoch neznámych mužov, pravdepodobne nemeckých vojakov. Jeden z nich mohol mať zhruba 34 až 38 rokov a bol strelený do hrude. Druhý vojak bol asi 45-ročný a príčina jeho smrti bola strela do hlavy. Osobné doklady, zbrane a obuv im zrejme odňali ich vrahovia. Tento prípad bol na nasledujúci deň oznámení najbližšej nemeckej posádke, ktorá bola toho času v Novoti. Tá na miesto činu okamžite vyslala svoju vlastnú komisiu, ktorá skonštatovala, že zrejme šlo o nemeckých dezertérov, ktorí sa chceli pridať k partizánom, nakoľko sa u jedného z nich našiel slovensko-francúzsky slovník. Po prehliadke nemecká komisia nariadila mŕtvoly pochovať a odišla. Miesto tohto incidentu je známe do dnešných dní a nesie názov Pri Nemcoch.

UPOZORNENIE!!!
Odporúčame navštíviť Pramene Zimná, Kaplnku sedembolestnej Panny Márie, Partizánsku nemocnicu, Pálfyho chatu, Kríž Lomňansjká priehyba či iné vzdialené miesta v lese len na bicykloch. Vstup na autách je zakázaný!!!