Zodpovedný prístup je dôležitý!!!

AKO SA SPRÁVAŤ POČAS POVINNEJ DOMÁCEJ KARANTÉNY?

Aby sme prekonali toto zložité obdobie, musíme všetci zodpovedne dodržiavať opatrenia, ktoré chránia zdravie nás a nášho okolia. Práve domáca karanténa je jedným z najdôležitejších a najúčinnejších opatrení na spomalenie šírenia koronavírusu. Mnohí tak ostávajú doma z vlastnej vôle, iným bola zas povinná domáca karanténa nariadená.

Povinnú domácu karanténu vám môže nariadiť Úrad verejného zdravotníctva napríklad v prípade, že ste prišli do kontaktu s niekým, u koho bolo potvrdené ochorenie COVID-19. Okrem toho, na základe nariadenia krízového štábu vás čaká povinná 14-dňová karanténa ak sa vrátite na Slovensko zo zahraničia. Povinná domáca karanténa sa vzťahuje aj na každého, kto s vami žije v spoločnej domácnosti.

V prípade, že vám bola domáca karanténa nariadená, je potrebné ju dôsledne dodržiavať.

▪️ Neopúšťajte domácnosť
Ostaňte skutočne doma. Konáte tak zodpovedne, vyhnete sa vysokej pokute a navyše sledovaním svojich obľúbených seriálov (alebo inou domácou aktivitou) pomáhate spomaliť šírenie nákazy.

▪️ Poproste o pomoc s nákupom
V prípade, že nemáte doma dostatok potravín, poproste rodinu či priateľov, aby vám pomohli s nákupom a nákup vám nechali napríklad pred dverami. Prípadne, využite donáškovú službu.

▪️ Obmedzte kontakty na minimum
To, že vy nesmiete von, platí aj naopak – neprijímajte preto počas karantény žiadne návštevy.

Ak ste v domácej karanténe viacerí, máme pre vás nasledovné tipy, ako minimalizovať riziko prenosu nákazy medzi jednotlivými členmi domácnosti: dbajte na časté umývanie rúk; noste rúška alebo šatky zakrývajúce nos a ústa; nárazovo vetrajte; dôsledne dezinfikujte povrchy – predovšetkým kľučky, vodovodné kohútiky, vypínače svetla; každý by mal mať vlastný riad a príbor.

▪️ Sledujte svoj zdravotný stav
Ak sa u vás objaví aspoň jeden z príznakov ako horúčka, kašeľ, dýchavičnosť, kontaktujte telefonicky svojho ošetrujúceho lekára, ktorý navrhne ďalší postup.

Spomaliť šírenie vírusu dokážeme iba zodpovedným dodržiavaním preventívnych opatrení.
Preto ďakujeme, že domácu karanténu dodržiavate.

89586814_1516885205136140_3778238144235700224_o

Podobné články

Smútočné oznámenie

Smútočné oznámenie

Zber elektroodpadu 17.4.2024

Dôležité linky

Užitočné linky

- Advertisement -spot_img